Categories
Mathematics homework help

Please include an estimation (prediction), reflection and an extension.

Competency Task: 
In the game of Tic Tac Toe, there are 8 distinct winning lines.  
Investigate how many distinct winning lines there are in a game played on a 3 by 3 by 3 board, with 27 cells. 
Note:
Please Include an estimation (prediction), reflection and an extension. Please view the example work for further reference. I have also attached the rubric cube. 

Categories
Mathematics homework help

O profitability ratios (roe, roa, total margin, operating margin)

 Write a 4-6 page paper in which you discuss the value of ratio analysis in decision making for health care organizations. Complete the following in your paper:
o Discuss the meaning of ratio analysis in healthcare.
o Pick only one (1) ratio from EACH major group from the financial statements. (e.g. Current ratio,
ROE, Debt to equity, ALOS)
 Major Groups: o
o Liquidity ratios (Current ratio, Days Cash-on-Hand, Quick Ratio)
o Profitability ratios (ROE, ROA, Total Margin, Operating Margin)
o Leverage/Capital Structure Ratios (Debt ratio, Equity ratio, Debt to Equity Ratio)
o Nonfinancial Ratios (Occupancy rate, payer mix, ALOS, Expense per discharge, FTE per bed, HMO penetration)
o Discuss one (1) ratio (from EACH major group) using the following criteria:
o What is the meaning of each ratio?
o Evaluate the meaning of the ratio related to the financial health of the health care organization. Show the calculations.
o Explain the factors that affect the results related to the financial health of the organization.
You can also utilize the sample Help4UHMO Organization financial statements (located under week 6) or a real-life health care organization to evaluate by researching their financial statements. Show relevant calculations.
  Format your paper consistent with APA guidelines.
  Provide a minimum of two (2) cited sources in your paper. Properly cite in APA format

Categories
Mathematics homework help

Growth models exercises 1, 3, 5, 7, 9, 11, and 14. 

Growth Models exercises 1, 3, 5, 7, 9, 11, and 14. 
Video guides to help if you don’t fully understand: https://youtube.com/playlist?list=PL03BA12CC20F9113B 

Categories
Mathematics homework help

Directions on first two screenshots. third screenshot is the context and beginni

Directions on first two screenshots. Third screenshot is the context and beginning of the script. Last screenshot are the strategies you will identify in the script. 

Categories
Mathematics homework help

When installing fiber optics, some companies will install a sonet ring; a full loop of cable connecting multiple locations.

11.  Does each of these graphs have an Euler circuit? If so, find it.
12.  Does each of these graphs have an Euler circuit? If so, find it. 
13.  Eulerize this graph using as few edge duplications as possible. Then, find an Euler circuit. 
17.  Does each of these graphs have at least one Hamiltonian circuit? If so, find one. 
19.  A company needs to deliver product to each of their 5 stores around the Dallas, TX area. Driving distances between the stores are shown below. Find a route for the driver to follow, returning to the distribution center in Fort Worth: 
a. Using Nearest Neighbor starting in Fort Worth 
b. Using Repeated Nearest Neighbor 
c. Using Sorted Edges 
21. When installing fiber optics, some companies will install a sonet ring; a full loop of cable connecting multiple locations. This is used so that if any part of the cable is damaged it does not interrupt service, since there is a second connection to the hub. A company has 5 buildings. Costs (in thousands of dollars) to lay cables between pairs of buildings are shown below. Find the circuit that will minimize cost: 
a. Using Nearest Neighbor starting at building A 
b. Using Repeated Nearest Neighbor 
c. Using Sorted Edges 
23.  Find a minimum cost spanning tree for the graph you created in problem #3 

Categories
Mathematics homework help

What would change the dynamics of this problem? 

Assess the Joshua and Leah problem-solving strategies given below and respond to the following. What new information would complicate the answer in the initial post? What would change the dynamics of this problem? 
 Joshua post
For this week’s discussion, I decided to choose option 1, hanging lights around a window for a party, as I am doing something similar myself and working out the math I think would be beneficial. The first thing that I need to do is measure the windows that I would be hanging lights around, let’s say there are four windows of two different sizes. As the windows are squares I just need to find the perimeter that the lights will be hanging around so I just have to measure the length and width of each window to figure that out. The first size has a length of 4 feet and a height of 4.5 feet. Multiplying those together each window has a perimeter of 18 feet so we will already need at least 2 strands of lights. The next set of windows has a length of 1.75 feet and a height of 6 feet. We then do the same thing to find out that these windows have a perimeter of 10.5 feet. Adding all of these perimeters together we end up with 18+18+10.5+10.5= 57 feet. With just the perimeter in mind, it looks like I would want to only buy three strands of lights, however, as the windows are not directly next to each other I would want an extra strand overall so that each window will have a strand of lights around it. With this, I would want to buy 4 strands of lights (and maybe a fifth because I always worry that lights are going to go out).
Leah post
 
The problem I have chosen is the third option. I am updating my living room floor with a newer, more durable wood laminate. The cost is $1.50 per square foot. To find the cost of my new floor, I must find the area of my living room, in feet, and multiply the area by the price of each square foot, $1.50. To find the area of my living room, I must multiply the length by the width. If the length of my living room is 23 feet and the width of my living room is 24 feet, the area of the living room is 552 square feet. Then I multiply the area, 552 square feet, by $1.50 for each square foot, the price of my new wood laminate flooring will be $828.